Veterans Wall of Valor

veteransdaylogonew.png

Clark Atlanta University honors the achievements of our veterans and military servicemen, including undergraduate students, graduate students, faculty and alumni who have performed above and beyond civic duty to protect our nation.

Listed below are the CAU men and women who have served or are serving in America's Armed Forces:

Faculty, Staff & Alumni Veterans

Aaron Chambers
United States Marine Corp
2nd Lt.
2017 - Present
CAU 2016
Adrian Lee
United States Navy
Retired rank of  Lieutenant Commander 
1987-2007
Clark College 1987
Adrian Warren
United States Air Force
1989-1995
Albert E. Pleasant
US Marine Corps | US Army | US Air Force
Special Agent - Air Force Office of Special Investigations
1988 - Present
CAU 2001
Alvin Trotter, MD
United States Army
Sp 4 Medical Technologist in Hawaii
2 years
Clark College 1963
Anthony Lawson
United States Air Force
Senior Airman
Clark College  
Ashaunti Davis
United States Air Force
Senior Airman
4 years
CAU 2022
Belinda Williamson
United States Army and United States Army Reserves
E4
6 years
Clark College 1980
Bernard Jones
United States Navy
Lieutenant Commander
22 years
CAU 1996
Calvin Williams
United States Army
E-5, SP5
2 years
Atlanta University 1973
Captain Gayle Cooper Beyah
United States Air Force
Captain
6 years
Clark College 1983
Captain Herman Clifford Lockhart II
United States Army
Captain
14 years
CAU 2013
Captain Jamesa Michelle Rainey-Euler
United States Marine Corp
Battalion Adjutant/Captain
6.5 years
CAU 1993
Captain Pamela D. Woods
United States Air Force
Communications and Information Officer
8.5 years
CAU MSW 2019
Celeste Kenton
United States Army
CPL
CAU
Chasity Wright
United States Air Force
E-6 Tech Sgt
9 years
CAU 2006
Cresar
United States Military
Clifford Meeks
United States Army
Master Sergeant (MSG)
23 years
Clark College 1969
Commander Julie Canton
United States Navy
O5, Logistician
Clark College 1979
Corinne Coleman
Army National Guard
Specialist (SPC)
9 years
CAU 2020
David E. Curtis
United States Army
Staff Sergeant (E6)
Clark College 1974
Delvin W. Benford
United States Marine Corp
First Lieutenant
1986 - 1992
Clark College 1986
Demetria S. Richardson
United States Army
Sgt.
CAU 2012
Dr. Monique L. Wakefield
US Army (Quartermaster Officer)
1st Lt.
2 years
CAU 2001
Edward L. Davis
United States Army
1st Lt U.S. Army Air Defense
1967 - 1969
Elijah Singley
United States Army
Sergeant E-5 (Served as psychiatric social worker)
2 years
CAU 1963
Everett Barksdale III
United States Navy
1972-76
Eric Madison
United States Army Reserves
Sergeant
10 years
CAU 2014
Henry Whitlow
United States Air Force
1968-1974
Herbert Eichelberger
United States Air Force
1964-1968
Hurl R. Taylor
United States Navy
E4
4 years
CAU 2017
Ja Rai Francher Williams
United States Air Force
Lieutenant Colonel
13 years
CAU 2000
Jacqueline Lewis
United States Army
Retired Army Officer
28 years
CAU BSW 97, MSW 99 
Jamaal Mayberry
UnitedU.S. Navy - Submarines
U.S. Air Force Reserves - Explosives, Ordinance
Disposal. States Navy
E4 Petty Officer 3rd Class Sonar Technician (Navy)
Senior Airmen EOD helper (USAFR)
15 years
Dr. James C. Young
United States Army
1962-1964
James D. McJunkins, Sr.
United States Army
1968-1970
Jawara (Jay) Patrick
United States Navy
Lieutenant/O-3 - Officer
12 years
CAU 1995
Jeff Philips
United States Air Force
Lieutenant Colonel
1964 - 1988
Jeffery D. Thomas- Jones, Jr.
United States Army
E-4 Specialist
4.5 years
John Franklin Jones,III
United States Army
Specialist 4th Class
Clark College 1963
John T. Heath
United States Army
E-5
March 1964 - Feb. 1967
Clark College 1963
Dr. John H. Young
United States Marine Corp
Johnny B Woodhouse Jr
United States Army
E-4 Specialist
1994-1997
CAU 2004
Keith E. Green II
United States Navy
E4
4 years
CAU 2008
Krystle Hyatt
United States Army Reserves
E5 (Sergeant)
8+ years
CAU 2005
Kye Pannell
United States Army
Major on Active Duty
13 years
CAU
2005
Leonard E. Carpenter
United States Army
PFC
1958 - 1961
CAU 94. '96, '00
Lt. Walker
United States Military
Lgnace LaCott
United States Marine Corp
Corporal (E-4)
1997 - 2001
CAU 2016
Lieutenant Colonel Antonio B. Smith
United States Marine Corp
Lieutenant Colonel
21 years
Clark College 1988
Lieutenant Colonel Ja Rai Williams
United States Air Force Judge Advocate General's (JAG) Corps
Lieutenant Colonel
2005 - Current
CAU 2000
Mame Diagne
Army National Guard
SPC
CAU 2016
Mark Fields
United States Navy
Petty Officer, 1st Class
2002 - 2016
CAU 2000
Mark  Miles 
United States Navy
public safety officer, boatswain mate third class ,E4
7 years
Clark College 1986
Michelle Rene' (Thompson) Gordon
United States Marine Corp
PFC
1 year
Clark College 1987 - 1989
Mikini Williams
United States Army, United States Air Force
 
16 years
CAU 1996
Nat Scurry
United States Army
E-4 Specialist
3 years
CC '70, CAU '94
Nathaniel Tucker
United States Army
Major
12 years
CAU 2006
Quindaries Pyles
United States Army
Sergeant
5 years
CAU 2022
Quintrione Dunlap
United States Marine Corp
Corporal
4 years
CAU  
Ramon A. Williams
United States Marine Corp
1st Lt.
1974 - 1980
Clark College 1973
Raphael O. Boyd
United States Army Reserves
1983-1986
Rodney Fowlkes
United States Air Force
1977-1986
Richard A. Jackson
United States Army
Specialist 4th Class
1 year, 8 months
Clark College 1967
Ronald W. Brown, Sr.
United States Air Force
Master Sergeant
35 years
Sebastian Brown
United States Army
E-2
CAU
2013
Sgt. Ondra Walker
United States Air Force
12/21/1978 - 06/22/1983
CAU 13 '19
Sonja Andrews
United States Army and United States Army Reserves
E-4 Specialist
U.S. Army, 1986-1989 U.S. Army Reserves, 1989-1992
CAU 2022
Specialist Tremindous L. Smith
United States Army
Specialist
5 years
CAU Fall 2018
SSgt. Darion Taylor
United States Air Force
SSgt.
2010 - currently active
CAU 2020
Stacey W. Jones
United States Army
Specialist 4th Class
Clark College 1963
Tara D. Miller
United States Army Reserves
E6 - Human Resource Specialist
7.5 years
CAU 07, '17
TaShaundra Kelly
United States Navy
Petty Officer 3rd Class
2 years
Timothy Allen Martin
United States Marine Corp
GySgt.
20 years
Clark College 1981
Todd
United States Army
CAU 2009
Todd E. Johnson
United States Air Force Reserves
Commander - US Public Health Service 2008-Present
1995 - 1998
CAU 1992
Troi Brittani M. Chestnut
United States Navy
Esign
0.5 years
CAU 2018
Walter W. Sullivan, Jr., Ph.D.
United States Army
Sergeant
1954 - 1956
Clark College 1953
Willie Joe Minnifield
United States Army
E4
2 years
Clark College 1970
Xavier T. Hunter
United States Army
SGT - E5
10 years
CAU 2022

Student Veterans and Active-Duty Service Members

Aaliyah Dorsey
Undergraduate
Chemistry
Aareille Boone
Graduate Masters
Business Administration
Abias Dotson
Undergraduate
Dual Deg Engineer - Physics
Aisha Miller
Undergraduate
Elementary Education
Alana Watson
Undergraduate
Business Administration
Alexis Cranford
Graduate Masters
Business Administration
Alexis Gaither
Undergraduate
Educational Studies
Alexis Greenwell
Undergraduate
Biology
Alieza Pompey
Undergraduate
Business Administration
Allahbia Mitchell
Undergraduate
Fashion Design/Merchandising
Amahzha-Natay Lancaster
Undergraduate
Art
Arthur Sheppard
Undergraduate
Computer Science
Ashaunti Davis
Undergraduate
Biology
Ashley Brown
Undergraduate
Criminal Justice Admin
Asia Townson
Undergraduate
Business Administration
Asya Fields
Graduate Masters
Special Ed-General Curriculum
Avery Dawson
Graduate Masters
Business Administration
Avyanna Dickson
Undergraduate
Business Administration
Beautiful Lawson
Undergraduate
Theatre Arts
Brandee Coley
Undergraduate
Art
Breanna Evans
Undergraduate
Criminal Justice Admin
Breaunna Alston
Undergraduate
Mass Media Arts
Brenda Sandifer
Undergraduate
Social Work
Brianna McCoy
Undergraduate
Mass Media Arts
Brittany Livingston
Undergraduate
Philosophy
Caleb Tatum
Undergraduate
Social Work
Charity Staten
Undergraduate
Psychology
Cheyenne White
Undergraduate
Political Science
Chidumebi Umeezeoke
Undergraduate
Business Administration
Cierra Irvin-Shirley
Undergraduate
Mass Media Arts
Crystal Chaney
Graduate Masters
Social Work
D'yanjel Ford
Undergraduate
Biology
Daniel Gorham
Undergraduate
Mass Media Arts
Darion Taylor
Undergraduate
Criminal Justice Admin
Darrain Rudolph
Undergraduate
Business Administration
Davion Howard
Undergraduate
Criminal Justice Admin
De'Quan Styles
Undergraduate
Psychology
Derrian Carter
Undergraduate
Mass Media Arts
Destine Harris
Undergraduate
Accounting
Destinee Wells
Graduate Masters
School Counseling
Dolores Harrell-Johnson
Undergraduate
Biology
Donald Henry
Undergraduate
Criminal Justice Admin
Dymyn-Alexis Howard
Undergraduate
Fashion Design/Merchandising
Eboni Anderson
Undergraduate
Business Administration
Ebonie Farmer
Undergraduate
Mass Media Arts
Elijah Jones
Undergraduate
Psychology
Elisco Edgers
Undergraduate
Mass Media Arts
Elizer Harris
Undergraduate
Biology
Erik Cain
Undergraduate
History
Erik Oden
Undergraduate
Business Administration
Erika Fayson
Undergraduate
Chemistry
Francheska Johnson
Undergraduate
Mass Media Arts
Fredi Clarke
Undergraduate
Mass Media Arts
Garry Miles
Undergraduate
Business Administration
Herman Spearman
Undergraduate
Music
Imani Ojudoh
Undergraduate
Biology
India Jenkins
Undergraduate
Fashion Design/Merchandising
India Rice
Undergraduate
Mass Media Arts
Ines Pickett
Undergraduate
Biology
Ireyon Conner
Undergraduate
Early Childhood Education
Isis Williams
Undergraduate
Business Administration
Iyana Pickett
Undergraduate
Psychology
Jacqueline Jones
Undergraduate
Biology
Jacquelyn DeCastro
Undergraduate
Criminal Justice Admin
Jacquelyn Felder
Undergraduate
Business Administration
Jacqulyn Gwin
Undergraduate
Mass Media Arts
Jada Richards
Undergraduate
Accounting
Jadarius Brown
Undergraduate
Dual Deg Engineer - Physics
Jailyn Lugo
Undergraduate
General Studies
Jalen Harris
Undergraduate
Criminal Justice Admin
Javel Wilson
Undergraduate
Mass Media Arts
Jean-Marc Mavinga
Undergraduate
Theatre Arts
Jeremiah Dozier
Undergraduate
Mass Media Arts
Jha'Mique Henderson
Undergraduate
Business Administration
Johntavis McLean
Undergraduate
Mass Media Arts
Jolisa Collins
Undergraduate
Business Administration
Jonita McKinney
Graduate Masters
Social Work
Jordan Evans
Undergraduate
Business Administration
Josef Douglas
Undergraduate
Mass Media Arts
Joseph Evans
Undergraduate
Dual Deg Engineer - Physics
Joshua McJunkins
Undergraduate
Mass Media Arts
Juliauna Freeman
Undergraduate
Psychology
Katasha Ballet Stocks
Graduate Masters
Social Work
Kateara Moore
Undergraduate
Biology
Kayla Larrydale
Undergraduate
Psychology
Kaylan Fox
Undergraduate
Mass Media Arts
Kayleigh Anthony
Undergraduate
Sociology
Kelton Holman
Undergraduate
Theatre Arts
Kennedy Allen
Undergraduate
Psychology - BS Degree
Kennedy-Ashley McNeil
Undergraduate
Business Administration
Keshawn Lawson
Undergraduate
Computer Science
Kevin Odie
Undergraduate
Accounting
Kiana Stevenson
Undergraduate
Mass Media Arts
Kicerna Turpin
Undergraduate
Chemistry
Kieana Tudor
Undergraduate
Social Work
Kristina Station
Undergraduate
Business Administration
Kweene Hightower
Undergraduate
Business Administration
Kymoni Smith
Undergraduate
Psychology
Laniece Bell-King
Graduate Masters
Social Work
LaRhonda Jackson
Graduate Masters
Social Work
Lauren Roberson
Undergraduate
Business Administration
Lawrence Hightower
Undergraduate
Political Science
Lawrence Walthour
Undergraduate
History
Leon McJunkins
Undergraduate
Music
Madysen Forney
Undergraduate
Political Science
Malaika Graves
Graduate Masters
Educational Leadership
Marcus Mason
Undergraduate
Fashion Design/Merchandising
Markus Jackson
Undergraduate
Sociology
Marqual Hill
Undergraduate
Theatre Arts
Marquita Rivers
Undergraduate
Fashion Design/Merchandising
Maurice Cates
Undergraduate
Mass Media Arts
Mhorgan Stephens
Undergraduate
Business Administration
Michael Hill
Undergraduate
Dual Deg Engineer - Physics
Michelle Gailes
Graduate Masters
Business Administration
MiKayla Keller
Undergraduate
Criminal Justice Admin
Moesha Dorsey
Undergraduate
Educational Studies
Morris Davis
Graduate Doctorate
Educational Leadership
Nadirah Walker
Undergraduate
Fashion Design/Merchandising
Naomi Andrews
Undergraduate
Psychology
Naomi Lewis
Undergraduate
Mass Media Arts
Naydia Bradford
Undergraduate
Art
Nazir Brown
Undergraduate
Criminal Justice Admin
Nehemiah Armstrong
Undergraduate
Business Administration
Nicolette Barriffe
Undergraduate
Dual Deg Engineer - Physics
Nyla Graham
Undergraduate
Business Administration
Pierre Whitlow
Undergraduate
Economics
Quindaries Pyles
Undergraduate
Criminal Justice Admin
Quintrione Dunlap
Undergraduate
Business Administration
Rashad Maynard
Undergraduate
Mass Media Arts
ReNae Bess
Undergraduate
Criminal Justice Admin
Romiyah Johnson
Undergraduate
Criminal Justice Admin
Sabrina James
Graduate Masters
Social Work
SaVannah Pasley
Graduate Masters
Business Administration
Shakira Hill
Graduate Masters
Social Work
Shakura Williams
Undergraduate
Biology
Shalaya Parham
Undergraduate
Elementary Education
Shanise Woodson
Graduate Masters
Social Work
ShaWanda Crawford
Graduate Masters
Business Administration
Shaymon Thompson
Undergraduate
Business Administration
Sydney Harrod
Undergraduate
Mass Media Arts
T'Keyah-Le Harris
Undergraduate
Biology
Ta'Kiria Parker
Undergraduate
Biology
Talia Ferguson
Undergraduate
Biology
Talisa Gholson
Undergraduate
Business Administration
Tatyana Toussaint
Undergraduate
Criminal Justice Admin
Terri Freeman
Undergraduate
Accounting
Tevin Williams
Undergraduate
Mass Media Arts
Tyler Tucker
Undergraduate
Business Administration
Tynara McLean
Undergraduate
Business Administration
Tyree Moore
Undergraduate
Mass Media Arts
Xavier Hopkins
Undergraduate
Business Administration
Xavier Hunter
Undergraduate
Mass Media Arts
Zaire Hammond
Undergraduate
Computer and Information Sys
Zeria Purter
Undergraduate
Elementary Education
Zya Brooks
Undergraduate
Psychology

THANK YOU FOR SERVING YOUR COUNTRY

 

ADD A NAME TO OUR WALL OF VALOR:
CAU Alums, Faculty/Staff and Students who serve(d) in the military that wish to be listed here should  Contact Chasity Evans at cevans@cau.edu.